# SBCT30200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBCT30200
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbct30200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbct30200#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/96/-S/2796-SBCT30200-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AB
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 850 mV @ 15 A