# SBCP-14HY222B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBCP-14HY222B
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbcp-14hy222b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbcp-14hy222b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/43/9180433-399-18984-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 690mA
- **Current Rating (Amps):** 380 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.36Ohm Max
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Inductance:** 2.2 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.472" Dia (12.00mm)
- **Tolerance:** ±10%