# SBCHE68R2J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBCHE68R2J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbche68r2j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbche68r2j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 8.2 Ω
- **Size:** 0.315" x 0.276" Rectangular x 1.496" L (8.00mm x 7.00mm x 38.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%