# SBCHE43K3J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBCHE43K3J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbche43k3j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbche43k3j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 4W
- **Resistance:** 3.3 kΩ
- **Size:** 0.315" x 0.276" Rectangular x 0.787" L (8.00mm x 7.00mm x 20.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%