# SBCHE1510RJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBCHE1510RJ
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbche1510rj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbche1510rj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 17W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.394" x 0.354" Rectangular x 2.953" L (10.00mm x 9.00mm x 75.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%