# SBC1694A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBC1694A
- **Manufacturer:** Winchester Interconnect
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbc1694a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbc1694a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/28/10/5128104-991-1005-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Group:** RG-6, Belden 1694A
- **Connector Style:** BNC
- **Connector Type:** Plug, Male Pin
- **Contact Termination:** Crimp
- **Fastening Type:** Bayonet Lock
- **Frequency:** 1 GHz
- **Housing Color:** Silver
- **Impedance:** 75Ohm