# SBBTH200P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBBTH200P
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Prototype Boards Perforated
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbbth200p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbbth200p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Circuit Pattern:** Pad Per Hole (Round)
- **Hole Diameter:** 0.039" (1.00mm)
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm) Grid
- **Plating:** Plated Through Hole (PTH)
- **Proto Board Type:** Breadboard, General Purpose
- **Size:** 2.00" L x 2.00" W (50.8mm x 50.8mm)