# SBBSM2110-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBBSM2110-1
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Prototype Boards Perforated
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbbsm2110-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbbsm2110-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Circuit Pattern:** Pads (Square)
- **Pitch:** 0.1" (2.54mm) Grid
- **Plating:** Plated Surface Mount
- **Proto Board Type:** Breadboard, Surface Mount
- **Size:** 2.30" L x 1.10" W (58.4mm x 27.9mm)