# SBBSM200P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBBSM200P
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Prototype Boards Perforated
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbbsm200p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbbsm200p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Circuit Pattern:** Pads (Square)
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm) Grid
- **Plating:** Plated Surface Mount
- **Proto Board Type:** Breadboard, Surface Mount
- **Size:** 2.00" L x 2.00" W (50.8mm x 50.8mm)