# SBB1605-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBB1605-1
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Prototype Boards Perforated
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbb1605-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbb1605-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Circuit Pattern:** 3 Hole Pad (Single Side)
- **Hole Diameter:** 0.039" (1.00mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Plating:** Non-Plated Through Hole (NPTH)
- **Proto Board Type:** Breadboard, General Purpose
- **Size:** 2.60" L x 2.40" W (66.0mm x 61.0mm)