# SB2003M-TL-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SB2003M-TL-W
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sb2003m-tl-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sb2003m-tl-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 75pF @ 10V, 1MHz
- **Current:** 2A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 20 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** 6-MCPH
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 500 mV @ 2 A