# SARA-R422M10S-01B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SARA-R422M10S-01B
- **Manufacturer:** u-blox
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sara-r422m10s-01b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sara-r422m10s-01b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included
- **Current:** 65mA ~ 350mA
- **Data Rate:** 480Mbps
- **Frequency:** 700MHz, 800MHz, 850MHz, 900MHz, 1.7GHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz
- **Modulation:** 8PSK, GMSK, QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 33dBm
- **Protocol:** GNSS, LTE
- **RF Family:** Cellular, Navigation
- **Sensitivity:** -116.5dBm
- **Serial Interfaces:** UART, USB
- **Voltage:** 3V ~ 4.5V