# SAR59ASX35MM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAR59ASX35MM
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sar59asx35mm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sar59asx35mm#rfq
- **Attachment Method:** PC Pin
- **Fin Height:** 0.650" (16.51mm)
- **Length:** 1.378" (35.00mm)
- **Type:** Board Level
- **Width:** 0.933" (23.70mm)
The canonical source for this part is:
https://distyparts.com/product/sar59asx35mm