# SAR45AS-35MM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAR45AS-35MM
- **Manufacturer:** Sarnikon
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sar45as-35mm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sar45as-35mm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** PC Pin
- **Fin Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Length:** 1.378" (35.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Board Level
- **Width:** 1.142" (29.00mm)