# SAR160ASX100MM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAR160ASX100MM
- **Manufacturer:** Sarnikon
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sar160asx100mm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sar160asx100mm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Thermal Tape, Adhesive
- **Fin Height:** 1.427" (36.25mm)
- **Length:** 3.937" (100.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Natural Anodized
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 6.496" (165.00mm)
## Inventory Summary
- **Distributor Count:** 0
- **Total Stock:** 0
- **Pricing Available:** No
- **Datasheet Available:** No
- **Image Available:** Yes
- **Specifications Available:** Yes
## Buyer Actions
- Review part details and specifications
- Compare distributor stock and pricing
- Open datasheet for technical validation
- Submit RFQ from product page
## Related Entities
- **Manufacturer Page:** https://distyparts.com/manufacturer/sarnikon
- **Category Page:** https://distyparts.com/category/fans-thermal-management/thermal/heat-sinks
## Canonical Reference
The canonical source for this part is:
https://distyparts.com/product/sar160asx100mm