# SAR1183AS-50MM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAR1183AS-50MM
- **Manufacturer:** Sarnikon
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sar1183as-50mm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sar1183as-50mm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Thermal Tape, Adhesive
- **Fin Height:** 1.579" (40.10mm)
- **Length:** 1.969" (50.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Natural Anodized
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 2.917" (74.10mm)