# SAR102AS-60MM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAR102AS-60MM
- **Manufacturer:** Sarnikon
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sar102as-60mm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sar102as-60mm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Thermal Tape, Adhesive
- **Fin Height:** 0.906" (23.00mm)
- **Length:** 2.362" (60.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Natural Anodized
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 2.008" (51.00mm)