# SAL-TC298TP-128F300N BC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAL-TC298TP-128F300N BC
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sal-tc298tp-128f300n-bc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sal-tc298tp-128f300n-bc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Tri-Core
- **Data Converters:** A/D 94x12b SAR, Sigma-Delta
- **EEPROM Size:** 768K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 169
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Size:** 8MB (8M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 728K x 8
- **Speed:** 300MHz
- **Supplier Device Package:** PG-BGA-416-26
- **Voltage:** 2.97V ~ 5.5V