# SAL-TC223L-16F133F AB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAL-TC223L-16F133F AB
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sal-tc223l-16f133f-ab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sal-tc223l-16f133f-ab#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 24x12b SAR
- **EEPROM Size:** 128K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 78
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Size:** 1MB (1M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 96K x 8
- **Speed:** 133MHz
- **Supplier Device Package:** PG-TQFP-100-23
- **Voltage:** 1.17V ~ 5.5V