# SAKXC2733X20F66LRAAKXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAKXC2733X20F66LRAAKXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sakxc2733x20f66lraakxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sakxc2733x20f66lraakxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, FIFO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** C166SV2
- **Core Size:** 16/32-Bit
- **Data Converters:** A/D 19x8/10/12b SAR
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 48
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 160KB (160K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 12K x 8
- **Speed:** 66MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-64-24
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V