# SAKC164CI8E25MDB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAKC164CI8E25MDB
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sakc164ci8e25mdb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sakc164ci8e25mdb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, SPI, SSC, UART/USART
- **Core Processor:** C166
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b SAR
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 59
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External, Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 25MHz
- **Supplier Device Package:** PG-MQFP-80-7
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.5V