# SAK-XC2210U-8F40R AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAK-XC2210U-8F40R AA
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sak-xc2210u-8f40r-aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sak-xc2210u-8f40r-aa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CY/2D/P8/CY2DP818ZXC-2-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
- **Core Processor:** C166SV2
- **Core Size:** 16/32-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 28
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 8K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Supplier Device Package:** PG-TSSOP-38
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V