# SAJ405XHL0N30SNOSLQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAJ405XHL0N30SNOSLQ
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/saj405xhl0n30snoslq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/saj405xhl0n30snoslq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 500mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.028" (0.7mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Force:** 50gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.011" (0.3mm)
- **Pretravel:** 0.071" (1.8mm)
- **Release Force:** 3.000gf
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30 V