# SAFC1808C0G502-330JNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAFC1808C0G502-330JNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/safc1808c0g502-330jne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/safc1808c0g502-330jne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 33 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.087" (2.20mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250VAC