# SAF-XE167HM-48F80L AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAF-XE167HM-48F80L AA
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/saf-xe167hm-48f80l-aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/saf-xe167hm-48f80l-aa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
- **Core Processor:** C166SV2
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 24x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 119
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 384KB (384K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 34K x 8
- **Speed:** 80MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-144-4
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V