# SAF-TC1100-L150EB-G BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SAF-TC1100-L150EB-G BB
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/saf-tc1100-l150eb-g-bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/saf-tc1100-l150eb-g-bb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, FIFO, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 72
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 144K x 8
- **Speed:** 150MHz
- **Supplier Device Package:** P-LBGA-208-2
- **Voltage:** 1.43V ~ 1.58V