# SA56-11YWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA56-11YWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa56-11ywa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa56-11ywa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.56" (14.22mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 6.5mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
- **Voltage:** 2.1V