# SA50-28-3R3S-F-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA50-28-3R3S-F-H
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa50-28-3r3s-f-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa50-28-3r3s-f-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 79%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 33 W
- **Size:** 3.05" L x 2.05" W x 0.50" H (77.5mm x 52.1mm x 12.7mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 20V