# SA50-120-3R3S-D-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA50-120-3R3S-D-H
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa50-120-3r3s-d-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa50-120-3r3s-d-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (With Derating)
- **Size:** 3.05" L x 2.05" W x 0.50" H (77.5mm x 52.1mm x 12.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 86V