# SA43-13GWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA43-13GWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa43-13gwa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa43-13gwa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.43" (10.92mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 10mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 62.5mW
- **Size:** 0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
- **Voltage:** 2.2V