# SA36-11CGKWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA36-11CGKWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa36-11cgkwa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa36-11cgkwa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.36" (9.14mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 11mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
- **Voltage:** 2.1V