# SA2LAC-P08PMM2-8200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA2LAC-P08PMM2-8200
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa2lac-p08pmm2-8200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa2lac-p08pmm2-8200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C
- **Orientation:** A
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Chrome over Nickel
- **Shell Material:** Brass
- **Shell Size:** 2
- **Shielding:** Shielded
- **Termination:** Crimp
- **Voltage Rating:** 48V