# SA23-12YWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA23-12YWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa23-12ywa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa23-12ywa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 2.24" (56.90mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 40mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 300mW
- **Size:** 2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
- **Voltage:** 8.4V