# SA101A151JAK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SA101A151JAK
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sa101a151jak
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sa101a151jak#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 100V