# S9S12ZVL32F0VLCR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S9S12ZVL32F0VLCR
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s9s12zvl32f0vlcr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s9s12zvl32f0vlcr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/95/68/9895683-E-TDA7342N-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** S12Z
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 6x10b
- **EEPROM Size:** 128 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 19
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 32-LQFP (7x7)
- **Voltage:** 5.5V ~ 18V