# S9S12P32J0MQK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S9S12P32J0MQK
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s9s12p32j0mqk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s9s12p32j0mqk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, SCI, SPI
- **Core Processor:** HCS12
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 10x12b
- **EEPROM Size:** 4K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 64
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 80-QFP (14x14)
- **Voltage:** 1.72V ~ 5.5V