# S8VT-F12024E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8VT-F12024E
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8vt-f12024e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8vt-f12024e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 340 ~ 576 VAC (3 Phase)
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 5A
- **DC Voltage:** 480V
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
- **Input Type:** AC or DC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 5.12" L x 1.77" W x 5.35" H (130.0mm x 45.0mm x 136.0mm)
- **Voltage:** 3 kV