# S8VS-48024B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8VS-48024B
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8vs-48024b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8vs-48024b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/81/27/12812783-Z10075-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 100 ~ 240 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus, VDE
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 480W
- **Size:** 5.01" L x 5.91" W x 4.53" H (127.2mm x 150.1mm x 115.0mm)
- **Voltage:** 3 kV