# S8VM-60015C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8VM-60015C
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-60015c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-60015c#rfq
- **Current:** 4.3 A
- **Efficiency:** 80%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 7.56" L x 3.15" W x 3.23" H (192.0mm x 80.0mm x 82.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV