# S8VM-30015C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8VM-30015C
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-30015c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-30015c#rfq
- **Current:** 22 A
- **Efficiency:** 79%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 7.40" L x 3.29" W x 2.46" H (188.0mm x 83.5mm x 62.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV