# S8VM-15024CD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8VM-15024CD
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-15024cd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-15024cd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/81/54/12815416-Z2495-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus, VDE
- **Current:** 7A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 6.32" L x 1.54" W x 3.25" H (160.5mm x 39.1mm x 82.5mm)
- **Voltage:** 3 kV