# S8VM-10024C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8VM-10024C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-10024c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8vm-10024c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/40/12514099-Z2488-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus, VDE
- **Current:** 4.5 A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 6.32" L x 1.12" W x 3.25" H (160.5mm x 28.5mm x 82.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV