# S8VK-G24024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8VK-G24024
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8vk-g24024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8vk-g24024#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/81/20/12812051-Z3751-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus, VDE
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 75°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 240W
- **Size:** 5.91" L x 2.36" W x 4.92" H (150.0mm x 60.0mm x 125.0mm)
- **Voltage:** 3 kV