# S8PS-60024C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8PS-60024C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8ps-60024c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8ps-60024c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UR, VDE
- **Current:** 27 A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 7.05" L x 6.69" W x 3.62" H (179.0mm x 170.0mm x 92.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV