# S8PS-10024CD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8PS-10024CD
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8ps-10024cd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8ps-10024cd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UR, VDE
- **Current:** 4.5A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 5.00" L x 1.57" W x 3.35" H (127.0mm x 40.0mm x 85.0mm)
- **Voltage:** 3 kV