# S8JXG10012C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8JXG10012C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8jxg10012c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8jxg10012c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/49/12514946-Z5914-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 8.5 A
- **Efficiency:** 81%
- **Features:** Load Sharing, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 6.87" L x 1.97" W x 3.82" H (174.5mm x 50.0mm x 97.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC