# S8JX-P30012C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8JX-P30012C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-p30012c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-p30012c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus, VDE
- **Current:** 27 A
- **Efficiency:** 77%
- **Features:** Load Sharing, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 9.44" L x 3.06" W x 4.67" H (239.8mm x 77.6mm x 118.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC