# S8JX-G60024C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8JX-G60024C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-g60024c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-g60024c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/49/12514952-Z3374-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 27 A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Load Sharing, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 7.25" L x 5.90" W x 3.62" H (184.2mm x 150.0mm x 92.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC