# S8JX-G30005CD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8JX-G30005CD
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-g30005cd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-g30005cd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, cUL, cUR, UL, UR
- **Current:** 60A
- **Efficiency:** 71%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 8.06" L x 4.33" W x 3.78" H (204.8mm x 110.0mm x 96.0mm)
- **Voltage:** 3 kV