# S8JX-G15005CD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8JX-G15005CD
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-g15005cd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8jx-g15005cd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/81/55/12815569-Z10050-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 30A
- **Efficiency:** 78%
- **Features:** Load Sharing, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 6.87" L x 1.97" W x 3.82" H (174.5mm x 50.0mm x 97.0mm)
- **Voltage:** 5V